Przedstawiciele EKB Polska gośćmi na Wigilii dla Weteranów w Ognisku Polskim w Londynie.

W dniu 19 grudnia 2019 r. przedstawiciele Europejskiego Klubu Biznesu Polska:  Krzysztof Walendziewski, Wiceprezes i Bożena Banasik – Cieślak byli gośćmi na Wigilii dla Weteranów zorganizowanej w Ognisku Polskim w Londynie przez Portal British Poles oraz Europejskie Forum Wolności. Spotkanie wigilijne dla mieszkających w Wielkiej Brytanii kombatantów i weteranów polskich sił zbrojnych miało na celu uczczenia ich bohaterstwa oraz integrację środowisk polonijnych.

Bożena Banasik – Cieślak i Krzysztof Walendziewski, Wiceprezes EKB Polska z pułkownikiem Ottonem Hulackim.

Obecni byli członkowie Brygady Strzelców Karpackich, przedstawiciel 1. Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka, lotnik z Dywizjonu 300, reprezentanci Armii Krajowej, oraz uciekinierzy przed zagładą Holocaustu.

Ważnym momentem uroczystości było wręczenie rannemu w bitwie pod Anconą, 95 letniemu Antoniemu Grudniowi, żołnierzowi 2. Korpusu Generała Andersa awansu na stopień podporucznika przyznany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę i wręczony przez attaché wojskowego płk. Artura Miśkiewicza. Było to bardzo wzruszające, gdyż nikt z zebranych włączając samego zainteresowanego nie wiedział o nominacji oficerskiej.  Ale emocji było więcej. Pułkownik Otton Hulacki 6 dni wcześniej ukończył 98 lat. To dla niego wszyscy z szacunkiem wstali i gromko odśpiewali “200 lat”. Jubilat, który przyjechał aż z Isle of Wight, nie krył wzruszenia. Najmłodsza z weteranek miała 87 lat, a najstarszy weteran skończył właśnie 98 lat. Dla nich takie uroczystości są wyjątkową okazją spotkania z przyjaciółmi, często z tego samego oddziału (na przykład Otton Hulacki był razem z Antonim Grudniem w 2. Korpusie Polski gen. Władysława Andersa, a lotnika bombardiera Jana Stangryciuka zna od ponad 70 lat).

Płk. Artur Miśkiewicz wręcza Antoniemu Grudniowi nominację oficerską na stopień podporucznika.

Wieczór zwieńczył spektakl teatralny p.t.„Artyści na Szlaku” w wykonaniu Teatru Komedia, który przyjechał do Londynu aż z Krakowa. Specjalnie dla żołnierzy gen. Władysława Andersa zespół odśpiewał “Czerwone Maki na Monte Cassino” oraz wiązanki lwowskich piosenek dla weteranów, których przynajmniej połowa urodziła się lub wychowała we Lwowie.

To był piękny wieczór. Oprócz oficjalnych uroczystości przedstawiciele EKB Polska odbyli szereg rozmów nie tylko dotyczących naszej historii, ale także możliwości rozwoju współpracy biznesowej. Zaprosili również swoich rozmówców na uroczystą Galę wręczenia nagród, która odbędzie się 1 lutego 2020 r. na Zamku Królewskim w Warszawie. Opuszczając gościnne progi Ogniska Polskiego i żegnając się z organizatorami wigilii,  podziękowali za zaproszenie oraz złożyli gratulacje za udane patriotyczne spotkanie jednoczące różne generacje Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii.

Spektakl teatralny p.t.„Artyści na Szlaku”