Ambasador Wielkiej Brytanii Graeme Jonathan Knott gościem EKB Polska.

Na zaproszenie Prezesa Janusza Cieślaka w dniu 25 września 2017 r. tradycyjnie  w Hotelu Czarny Kot – My Warsaw Residence gościem Europejskiego Klubu Biznesu Polska był Ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce HE  Graeme Jonathan Knott.  Stowarzyszenie utrzymuje bardzo dobre kontakty z Ambasadą Brytyjską w Warszawie, zapewniając swoim członkom najbardziej aktualne informacje na temat współpracy handlowej Polski z Wielką Brytanią oraz potencjalnych zmian, jakie będą konsekwencją Brexit-u.  Obecna wizyta w Stowarzyszeniu  Ambasadora Wielkiej Brytanii w Warszawie jest już kolejną. Pierwsza miała miejsce w dniu 6 października 2014 r. , kiedy gościliśmy ówczesnego Ambasadora HE   Robina Barnetta.

Witając Ambasadora, Prezes Europejskiego Klubu Biznesu Polska Janusz Cieślak podkreślił, że obecnie w polsko – brytyjskich stosunkach gospodarczych notujemy bardzo dobre wyniki, które ku naszemu zadowoleniu systematycznie wzrastają i jednocześnie  z niepokojem czekamy na to, co przyniesie w ich rozwoju data 29 marcu 2019 roku, czyli moment wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.. To jest dzisiaj najważniejsze pytanie, jakie sobie wszyscy zadajemy. 

Dziękując za zaproszenie Ambasador Graeme Jonathan Knott na wstępie zastrzegł, że kwestie wzajemnych relacji biznesowych polsko – brytyjskich może omówić z całą odpowiedzialnością i precyzją, natomiast co do Brexitu i odpowiedzi na pytanie czego możemy się po nim spodziewać, to dziś niewiele może powiedzieć, gdyż negocjacje  trwają i sytuacja jest bardzo dynamiczna. Oczywiście są już pewne ramy, które w szczególności zakreśliła Premier Theresa May  w dniu 22 września br. podczas konferencji we Florencji,  ale jeszcze nie można mówić o szczegółach. Na to dziś jest za wcześnie.

Ambasador podkreślił, że w Wielkiej Brytanii mieszka ponad 1 milion  polaków, którzy  wnoszą bardzo duży wkład w rozwój brytyjskiej gospodarki. Dzisiaj, jego zdaniem, nasze wzajemne  relacje biznesowe są dobre, ale z pewnością jeszcze nie można mówić, że bardzo dobre, czyli takie jakie byśmy chcieli. Dobre, bo bez przeszkód jest realizowana wymiana obywateli, biznesu, osiągnięć naukowych i technologicznych. Jednak w każdym z tych obszarów istnieją jeszcze spore rezerwy, tak by każda ze stron mogła w pełni wykorzystywać swój potencjał. Ale tutaj konieczne jest  zwiększenie udziału  sfer rządowych, by do tego stanu doprowadzić. I dlatego w naszych relacjach  międzyrządowych ostatnio wprowadzono zasadę corocznych roboczych spotkań, na których są ustalane zasady rozwoju  wzajemnych stosunków na najbliższe 12 miesięcy. Przewodniczą im Premierzy obu krajów. Na ostatnim w Warszawie w listopadzie 2016 roku sformułowane zostały aż 82  najważniejsze kwestie do zrealizowania w ciągu roku. Kolejna wzajemna inicjatywa to coroczne spotkania przedstawicieli biznesu, nauki i  angielskiej Polonii.

Przechodząc do szczegółów Ambasador wskazał, że w ostatniej dekadzie  nasza wzajemna wymiana handlowa  wzrosła dwukrotnie, do 17.5 mld funtów w ubiegłym roku.  Przy czym polski eksport na wyspy brytyjskie wyniósł 12.3 mld funtów. Polska jest także 7 inwestorem w Wielkiej Brytanii – nasze inwestycje przekroczyły miliard Euro. Natomiast brytyjskie w Polsce przekroczyły  9 mld Euro, co plasuje ją na 4 miejscu wśród inwestorów w Rzeczypospolitej Polskiej.

Przechodząc do tematu naszych wzajemnych stosunków po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej Ambasador stwierdził, że to już bardzo niedaleki termin, bo za 20 miesięcy. Po tym terminie wyspy brytyjskie według wizji Pani Premier Wielkiej Brytanii Theresy May będą krajem z własnym samodzielnie podejmującym decyzje parlamentem, z samodzielnym własnym systemem prawnym i Rządem, który będzie kontrolował przepływ ludzi przez brytyjskie  granice. Ale opuszczając Unię Europejską, Wielka Brytania nie odetnie się od niej, a wprost przeciwnie będzie dalej bardzo blisko współpracować. Dzisiaj trwają negocjacje i od ich efektów zależy ostateczny kształt tej współpracy. Premier Theresa May ma nadzieję, że zostanie przyjęta wzajemna specjalna umowa handlowa z UE, która będzie korzystna dla obu stron. Znajdą się w niej nie tylko sprawy biznesowe, ale też kwestie bezpieczeństwa, współpracy organów ścigania, współpracy naukowo-technicznej, wymiany kulturalnej oraz szereg innych łączących nas kwestii.

Ambasador Graeme Jonathan Knott podkreślił, że obecny stan zaawansowania negocjacji wskazuje, iż wszelkie kwestie zostaną ustalone przed datą 29 marca 2019 roku. Szczególnie, że przebiegają one w sposób spokojny, merytoryczny, bez zbytniego politykowania i przysłowiowego napinania muskułów.

Tradycyjnie, po wystąpieniu Ambasadora rozpoczęła się ciekawa dyskusja, a także odpowiedzi na pytania stawiane przez zebranych członków Europejskiego Klubu Biznesu Polska. 

Ambasador Jonathan Knott zapewnił, że  wszystko zależy od wyników negocjacji, ale dzisiaj propozycje brytyjskie są  takie, by nie zmieniać nic w funkcjonowaniu tych, którzy w Wielkiej Brytanii już działają. Dotyczy to  zarówno spraw biznesowych jak i ludzkich. Jeżeli są tam już ponad 5 lat to  uzyskają statut osiedlonych, jeżeli krócej to otrzymają go w momencie, gdy minie okres 5 lat ich pobytu na wyspach. Jak będzie z nowymi osobami i inwestorami, to dopiero będzie wiadomo po zakończeniu negocjacji. Ale – co podkreślił Jonathan Knott –  zasadą brytyjskiego Rządu jest popieranie tych, którzy wnoszą wkład w rozwój kraju. I odnosząc się do różnych medialnych informacji, zapewnił, iż nie ma ani źdźbła  prawdy w prasowych tytułach typu „Zatrzaskujemy drzwi na rynki Wielkiej Brytanii”. Rząd brytyjski chce by po Brexicie jeszcze obowiązywał 2 letni okres przejściowy – czas by załatwić wszelkie problemy jakie się  wtedy pojawią. Z całą pewnością dalej będzie wspierał europejski biznes zainteresowany inwestowaniem na wyspach, ze szczególnie uwzględnieniem firm innowacyjnych. Dla nich  jest już gotowy system wsparcia finansowego  od 5 tysięcy nawet do 10 mln funtów.  Do 2020 roku podatek CIT obniży się z 20 do 17 procent. Premier Theresa May jest zdania, że Wielka Brytania dalej powinna uczestniczyć w prowadzonych w Unii Europejskiej pracach naukowych i mieć też w nich swój udział finansowy. Bo jak zauważył, to jest w naszym europejskim interesie.

Na  pytanie co sądzi o tzw Europie dwóch prędkości, Ambasador  stwierdził, że nie jest to wizja popierana przez Wielką Brytanię, ale za dwa lata nie będzie ona miała na to wpływu. Jednak celem brytyjskiej polityki jest dążenie do tego, by cała Unia Europejska była stabilna, bezpieczna i dostatnia. Bo Europa dobrobytu to też nasz dobrobyt – podkreślił na  koniec swojej wypowiedzi.

Spotkanie z Panem Ambasadorem Jonathanem Knottem zakończyły gromkie brawa od zgromadzonych na sali.

This slideshow requires JavaScript.