W dniu 13 marca 2025 r. w Hotelu Westin w Warszawie odbyło się Polsko – Mongolskie Forum Gospodarcze, kolejne i ważne wydarzenie na mapie rozwijania wzajemnych relacji handlowych, towarzyszące wizycie Prezydenta Mongolii Ukhnaa Khurelsukh w Polsce Poprzednie Forum miało miejsce w kwietniu 2023 r. w Ułan Bator i towarzyszyło wizycie Prezydenta Andrzeja Dudy w Mongolii.
W Forum wzięło udział ponad 200 firm oraz liczni przedstawiciele instytucji rządowych i organizacji wsparcia biznesu z obu krajów, także członkowie Europejskiego Klubu Biznesu Polska wraz z Prezesem Januszem Cieślakiem. Wydarzenie otworzyli Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda oraz Prezydent Mongolii Ukhnaa Khurelsukh.

Polska jest krajem nowoczesnych technologii i innowacyjnych rozwiązań, które znacząco mogą wspierać rozwój kluczowych sektorów mongolskiej gospodarki – powiedział Prezydent RP podczas wystąpienia na forum. Prezydent Mongolii podkreślał jak istotnym partnerem handlowym dla Mongolii jest Polska oraz wskazywał na szereg nowych obszarów w jakich współpraca ta może być rozwijana.

Rozmowy przedsiębiorców koncentrowały się w szczególności na takich obszarach gospodarki, jak branża wydobywcza, budowlana, farmaceutyczna, produkcja i przetwórstwo wełny i kaszmiru, a także nowoczesne rozwiązania związane z produkcją i przetwórstwem żywności.
W trakcie Forum zostało podpisane porozumienie pomiędzy Polską Agencją Inwestycji i Handlu a siostrzaną Mongolską Agencją Inwestycji i Handlu .

Następnie z udziałem Prezydentów obu państw, w Filharmonii Narodowej odbył się wieczorny przepiękny koncert Mongolskiej Orkiestry Filharmonicznej Morin Khuur., ambasadora kultury Mongolii, stanowiącej odzwierciedlenie historii, kultury i tradycji mongolskiego narodu. Morin chuur to mongolski instrument strunowy, zbudowany z drewnianego pudła rezonansowego oraz dwóch strun, zakończony w górze główką w kształcie głowy konia. Struny wykonane są z włosów z końskiego ogona. W 2003 roku morin chuur został proklamowany arcydziełem ustnego i niematerialnego dziedzictwa ludzkości, a w 2008 roku wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

W repertuarze koncertu znalazły się mongolskie utwory ludowe i współczesne, a także jako miła niespodzianka dla polskiej części publiczności Piosenka o mojej Warszawie pięknie wykonana po polsku przez mongolskiego artystę. Dwugodzinny koncert był prawdziwą ucztą kultury mongolskiej i zakończył się owacjami na stojąco.

Mongolia to dynamicznie rozwijający się kraj, opierający się głównie na bogatych zasobach naturalnych. Priorytetowym sektorem gospodarki jest przemysł wydobywczy, istnieje jednak również rosnąca potrzeba modernizacji infrastruktury, w tym transportowej. Dynamicznie rozwijają się także IT i innowacje w obszarze energii słonecznej, wiatrowej i wodnej.
Polska jest obecnie trzecim największym partnerem handlowym Mongolii w Unii Europejskiej oraz jedenastym na świecie. W 2023 r. obroty osiągnęły około 100 mln USD. Średnioroczny wzrost polskiego eksportu w latach 2020-2024 wyniósł 12%. Do najważniejszych polskich towarów eksportowych należą: artykuły spożywcze (około 30% eksportu), maszyny i urządzenia, produkty przemysłu chemicznego, tworzywa sztuczne, a także produkty pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. W imporcie z Mongolii dominowały produkty mineralne, materiały i artykuły włókiennicze oraz produkty pochodzenia zwierzęcego. W 2022 roku wartość mongolskiego importu do Polski wyniosła około 1,9 miliona dolarów.
You must be logged in to post a comment.