Industrial Innovation & Cooperation Conference w Wuxi w Chinach.

W dniach 7 – 9 listopada 2023 r. w mieście WuxI w Chinach odbyła się konferencja EU-China  Industrial Innovation & Cooperation Conference. (Konferencja na temat innowacji i współpracy przemysłowej). Organizatorem przedsięwzięcia ze strony chińskiej była agencja rządowa EUPIC  EUPIC jest organizacją non-profit założoną w Chengdu w 2006 roku w ramach Asia Invest Project, będącego inicjatywą Unii Europejskiej, której celem jest promowanie i wspieranie współpracy biznesowej pomiędzy UE a Azją. EUPIC cieszy się wsparciem Komisji Europejskiej, Ministerstwa Nauki i Technologii Chin, Rządu prowincji Syczuan, Miejskiego Rządu Chengdu i Komitetu Zarządzającego Strefy Rozwoju Przemysłu Hi-Tech w Chengdu. Jest to więc kompleksowa platforma pomagająca promować współpracę handlową, inwestycyjną i techniczną między UE a Chinami.

Polska delegacja.
Polska delegacja

Na zaproszenie EUPIC koordynatorem polskiego udziału w wydarzeniu była wieloletnia członkini naszej Organizacji Żaneta Berus, CEO In2Win Business Consulting. Udział w Konferencji wzięło grono polskich przedsiębiorców zrzeszonych w Europejskim Klubie Biznesu Polska, a także spoza naszego Stowarzyszenia, reprezentujących kilka innowacyjnych sektorów gospodarki w tym biotechnologię, sektor motoryzacyjny, fintech, sektor spożywczy,  hotelarstwo oraz usługi prawne. Podkreślić należy, że polska grupa była najliczniejszą delegacją zagraniczną, co zostało szczególnie docenione przez organizatorów konferencji, a ponadto przyczyniło się do jeszcze lepszej skuteczności spotkań obustronnych zaaranżowanych specjalnie dla naszych przedsiębiorców.

Członek EKB Polska Żaneta Berus, Żaneta Berus, CEO In2Win Business Consulting.
Członek EKB Polska Żaneta Berus, CEO In2Win Business Consulting.

W części oficjalnej konferencji j odbył się Okrągły Stół  z udziałem  lokalnych władz oraz specjalistów z całej Europy na temat potencjału współpracy i najbardziej obiecujących sektorów gospodarki. Spotkania odbywały się w także formule 1:1 i zaowocowały aż 16 przyrzeczeniami współpracy między polskimi firmami i ich chińskimi odpowiednikami. Wszystkie polskie firmy uzyskały zapewnienie pomocy EUPIC w kontaktach z partnerami chińskimi, co może być bardzo przydatne w kolejnych krokach rozwoju tej współpracy.

Ważnym punktem misji było zapoczątkowanie oficjalnej współpracy między dwoma polskimi instytucjami z sektora biotechnologii  Bio forum i Jagiellońskiego Centrum Innowacji z chińskimi firmami : Wuxi Municipal Bureau of Science and Technology, Technology Industry Development Zone Management Committee of Wuxi National High-tech District oraz EU Project Innovation Center. Obydwa porozumienia zawarte podczas uroczystości formalnego ich podpisania umożliwią polskim instytucjom uczestniczenie w przyszłych projektach badawczych planowanych przez chińskich partnerów, co z kolei może przełożyć się na ich dalszy rozwój.

Polska delegacja odwiedziła także nowe biuro EUPIC w Wuxi, którego zadaniem jest usprawnianie współpracy między tym zaawansowanym technologicznie regionem Chin i Unią Europejską.  Z przyjemnością odnotowujemy, że jedno z biur zostało oficjalnie nazwane biurem Współpracy z Polską ponieważ gospodarze nie ukrywają entuzjazmu dla rozwoju tej współpracy.

Podkreślić nalży, że  misja gospodarcza, w której udział wzięli polscy przedsiębiorcy, pozytywnie wpisała się na listę wydarzeń promujących zarówno nowoczesne, innowacyjne polskie firmy, jak i rozwój naszej gospodarki, a także była dobrą okazją do zapoznania się z systemem gospodarczym Wuxi, który postawił na nowe technologie  i rozwija je z sukcesem już od kilkunastu lat, oferując specjalne warunki dla firm w strefach ekonomicznych wspieranych przez władze. Warto, aby oprócz wielkich zagranicznych koncernów jak Bosch czy Astra Zeneca, zaistniały tam polskie firmy, które mają spory potencjał oraz innowacyjne podejście do rozwoju.