50-lecie działalności folklorystycznej Zespołu Pieśni i Tańca UW „WARSZAWIANKA”.

W dniach 13 – 14 czerwca 2022 r.  Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „WARSZAWIANKA”  obchodził jubileusz 50- lecia działalności folklorystycznej.

Dwudniowe obchody rozpoczęły się Koncertem Galowym EMPIRIA 50 w dniu 13 czerwca 2022 r. w Teatrze Polskim w Warszawie. EMPIRIA 50 to wielkie i przepiękne widowisko artystyczne zatytułowane „Kolory Warszawy” zrealizowane przez przybyłych na to wydarzenie z całego kraju i zagranicy byłych oraz obecnych tancerzy Zespołu. Program koncertu, oparty na elementach tradycji, nauki, kultury i nowoczesności pojętych jako specyfika uczelni łączącej wiedzę tradycyjną z nowoczesną technologią,  inspirowany był folklorem różnych regionów Polski i prezentował wielobarwną interpretację taneczną ludzi, którzy różnymi drogami trafili do warszawskiego środowiska tanecznego.  Wielu z nich pozostało związanych z kulturą i tańcem przenosząc zaszczepione w Warszawie idee w różne miejsca kraju i zagranicy. Przedstawione zostały zarówno stare, jak i nowsze kompozycje taneczne. Tancerzom akompaniowała specjalnie na tę okazję zaangażowana mała orkiestra symfoniczna. „Kolorom Warszawy” towarzyszył katalog oraz wystawa online pod tym samym tytułem.

Drugi dzień obchodów obejmował uroczyste spotkanie członków Zespołu Pieśni i Tańca UW „Warszawianka” z władzami UW, które odbyło się w Sali Złotej Pałacu Kazimierzowskiego przy Krakowskim Przedmieściu 26/28. Podczas spotkania kierownictwo Zespołu oraz zasłużeni jego członkowie uhonorowani zostali odznaczeniami, dyplomami i różnego rodzaju nagrodami. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele instytucji państwowych, samorządowych, organizacji pozarządowych, delegacji zespołów folklorystycznych z całej Polski oraz zaproszeni goście i przyjaciele zespołu.

Janusz Cieślak, Prezes EKB Polska przemawia podczas wręczania Dyplomu.
Janusz Cieślak, Prezes EKB Polska przemawia podczas wręczania Dyplomu okolicznościowego.

W obu wydarzeniach udział wziął Janusz Cieślak, Prezes EKB Polska, który podczas drugiego dnia obchodów uhonorował Zespół „Warszawianka” Dyplomem Europejskiego Klubu Biznesu Polska „w uznaniu  wieloletnich i znaczących  dokonań  artystycznych, sukcesów w krzewieniu polskiej kultury ludowej oraz za kultywowanie najlepszych tradycji narodowych i ich popularyzację w kraju i zagranicą”. 

Janusz Cieślak, Prezes WKB Polska i Jan Łosakiewicz, Dyrektor ZPiT UW „WARSZAWIANKA” z Dyplomem EKB Polska.

Należy wspomnieć, że walory artystyczne oraz wartości kultury ludowej reprezentowane przez  Zespół Pieśni i Tańca UW „WARSZAWIANKA” zostały docenione przez Stowarzyszenia już w 2017 r., kiedy to jubilat został uhonorowany nagrodą PRO FUTURO 2017 DLA PRZYSZŁOŚCI „za niepowtarzalny dorobek w propagowaniu tradycji i kultury polskiej”. W tym samym roku Dyrektor Zespołu Jan Łosakiewicz został uhonorowany Dyplomem EKB Polska z okazji 40-lecia pracy artystycznej oraz 30-lecia pracy z Zespołem „w uznaniu szczególnych osiągnięć w działalności zawodowej oraz za kultywowanie najlepszych tradycji polskiej kultury narodowej”. W 2020 r. podczas uroczystej Gali EKB Polska na Zamku Królewskim w Warszawie Dyrektor Jan Łosakiewicz został laureatem nagrody BENE MERITUS 2019 DOBRZE ZASŁUŻONY „za podtrzymywanie tradycji polskiego folkloru ludowego oraz wybitny wkład w rozwój tańców polskich”.  Podkreślić także należy, że członkowie Zespołu wielokrotnie uświetniali swoimi występami doroczne Gale EKB Polska, zawsze zachwycając widzów.

W ciągu 50 lat działalności Zespół Pieśni i Tańca „WARSZAWIANKA” wykonał 1110 koncertów w Polsce i na całym świecie, zdobył 50 Mistrzostw Polski w Tańcach Polskich, w jego szeregach występowało ponad 1500 byłych tancerzy a także  zostało wyszkolonych 83 instruktorów tańca.

Zarząd i członkowie Stowarzyszenia Europejski Klub Biznesu Polska składają dyrekcji oraz członkom Zespołu najlepsze życzenia dalszych owocnych 100 lat działalności artystycznej!

Zespół Pieśni i Tańca UW „Warszawianka” podczas występów na Gali EKB Polska na Zamku Królewskim w Warszawie.