Mariusz Woźniak

Mariusz Wozniak, pochodzi z Warszawy. Obywatel polski i brytyjski, przedsiębiorca, działacz polonijny w Wielkiej Brytanii, stawiający sobie za zadanie umocnienie pozycji Polaków w GB oraz pomoc w osiąganiu przez nich sukcesów zawodowych.  Od 20 lat mieszka na stałe w Londynie. Żonaty, ma dwoje dzieci,  które urodziły się już w Wielkiej Brytanii.

W styczniu 2000 roku wyruszył po swoje nowe życie z dworca zachodniego w Warszawie, mając w kieszeni £260 i nie znając nikogo w Londynie. Przyjechał na 3- miesięczny kurs nauki języka angielskiego. Zaczynał karierę zawodową od najcięższych prac fizycznych takich, jak praca w jednej ze znanych sieci fastfood w dzielnicy Soho na stanowisku pomoc kuchenna, w serwisie sprzątającym, jako kelner, menager restauracji, a następnie – po uprzednim zdobyciu odpowiednich kwalifikacji – w 2007 roku otworzył jedno z pierwszych polskojęzycznych biur księgowych. Biznes zaczął się dynamicznie rozwijać, co pozwoliło 3 lata później otworzyć następne przedsięwzięcie w Londynie – salon fryzjersko-kosmetyczny z solarium. Obie firmy działają prężnie do dnia dzisiejszego, obsługując klientów różnych narodowości.

Mariusz Woźniak jest także aktywnym działaczem polonijnym. Przez ostatnie lata zorganizował wiele wydarzeń mających na celu integrację społeczności polskiej z lokalną społecznością w Londynie. Na przykład w publicznej brytyjskiej szkole w licznie zamieszkałej przez Polonię londyńskiej dzielnicy Ealing przeprowadził wydarzenie dla ponad 300 osób, które miało na celu zaprezentowanie Brytyjczykom polskiej kultury, historii i obyczajów. Był organizatorem lub współorganizatorem wielu projektów promujących polską historię i kulturę, jak również ukazujących Brytyjczykom jak duży i pozytywny wkład mają Polacy w rozwój brytyjskiej gospodarki. Takich, jak na przykład pierwsza uliczna parada Hallera, która przeszła ulicami Londynu z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W paradzie uczestniczyli przedstawiciele Ambasady Polskiej z Konsulem Generalnym, przedstawiciele lokalnych władz wraz z Burmistrzem, przedstawiciel Królowej, przedstawiciele polskich organizacji i stowarzyszeń w Wielkiej Brytanii oraz dzieci z polskich szkół sobotnich. Był również organizatorem pierwszego w Londynie zjazdu Polonii z całego świata, który odbył się w maju 2019 roku. Projekt ten zakończył się ogromnym sukcesem i będzie realizowany co roku.

Mariusz Woźniak jest również głównym współorganizatorem odbywającej się co dwa lata debaty w Parlamencie Brytyjskim, która ma na celu uświadomienie brytyjskim posłom oraz licznie zgromadzonym gościom, jak duży wkład w brytyjską gospodarkę mają polscy przedsiębiorcy zamieszkali w Wielkiej Brytanii. Jako jeden z liderów Polonii został również zaproszony przez Polską Misję Katolicką w czerwcu 2019 roku na prywatne spotkanie z papieżem Franciszkiem w Watykanie, gdzie miał okazję poznać osobiście jedynego polskiego kardynała Konrada Krajewskiego. W przeszłości wspierał i obecnie również pomaga różnego rodzaju polskim organizacjom i stowarzyszeniom dbającym o dobre imię Polski. W planach na rok 2020 ma już kolejne duże wydarzenia, które podkreślą pozytywną rolę Polaków w Wielkiej Brytanii.

Nagrodę BENE MERITUS 2019 DOBRZE ZASŁUŻONY  Mariuszowi Woźniakowi wręczyli

Piotr  Wawrzyk, Sekretarz Stanu w MSZ  i Krzysztof Walendziewski, Wiceprezes EKB Polska.

This slideshow requires JavaScript.