Ks. prof. Waldemar Cisło urodził się 8 lipca 1967 roku w Rzeszowie, w rodzinie Józefa i Bronisławy z.d. Ciasnocha. W roku 1987 zdał egzamin dojrzałości i wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie, podejmując jednocześnie studia teologiczno-filozoficzne na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Studia te zakończył w roku 1993 uzyskując tytuł magistra teologii.
29 maja 1993 roku otrzymał święcenia kapłańskie i został skierowany do pracy duszpasterskiej w Puławach, a następnie w Lublinie. W 1996 roku został skierowany na studia specjalistyczne w Instytucie Teologii KUL. W czerwcu 1998 roku uzyskał licencjat z teologii fundamentalnej, natomiast stopień doktora nauk teologicznych zdobył w zakresie chrystologii w lutym 2000 roku.
W latach 2000/2001 był stypendystą fundacji Janineum w Wiedniu, które umożliwiło mu, poprzez udział w wykładach uniwersyteckich i seminariach naukowych, zapoznanie się z kierunkami badań w dziedzinie teologii fundamentalnej teologów wiedeńskich.
Od kwietnia do sierpnia 2001 roku był stypendystą Kirche in Not w Oxfordzie (Pomoc Kościołowi w Potrzebie) uczestnicząc w intensywnym kursie języka angielskiego w OISE (Oxford Intensive Laguage School). Od września 2001 przez pół roku pracował nad projektem na Uniwersytecie Ludwika Maksymiliana w Monachium.
W roku 2002 był stypendystą Kirche in Not (Pomoc Kościołowi w Potrzebie) w Dublinie. Celem wyjazdu było doskonalenie znajomości języka angielskiego (Dublin City University). W czasie pobytu w Irlandii pracował w narodowym biurze fundacji Kirche in Not, co dało mu możliwość zapoznania się ze specyfiką tamtejszego Kościoła.
Od października 2002 roku jest pracownikiem dydaktyczno-naukowym Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od 14.12.2012 z tytułem doktora habilitowanego nauk teologicznych.
W roku akademickim 2005/2006 prowadziłem wykłady na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu w Trnawie na Słowacji.
Od 2006 jest dyrektorem Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” i inicjatorem dwóch biur regionalnych PKWP w Krakowie i w Poznaniu. Do zorganizowania tego dzieła został powołany przez abpa Józefa Życińskiego, metropolitę lubelskiego. Od początku istnienia Polskiej Sekcji Stowarzyszenie zajmowało się wieloma akcjami humanitarnymi mającymi na celu pomoc najbardziej potrzebującym chrześcijanom w krajach ogarniętych wojną lub prześladowaniami religijnymi.
Pierwszą inicjatywą podjętą przez ks. prof. Waldemara Cisło było wsparcie chrześcijan z Ziemi Świętej „SOS dla Ziemi Świętej”. Miała ona na celu wspomaganie sprzedaży wyrobów z drewna oliwnego, wykonanych przez chrześcijan z Betlejem. Dochód z tej akcji był i nadal jest w całości przekazywany na ich utrzymanie. Produkty dostępne są do zakupu poprzez stronę internetową Stowarzyszenia oraz w biurze Krakowskim „Pola Dialogu”.
Aby jeszcze lepiej promować idee pomocy chrześcijanom prześladowanym na świecie PKWP za inicjatywą ks. profesora otworzyło kolejno biura w Krakowie oraz w Poznaniu.
Od czasu kryzysu Syryjskiego Stowarzyszenie podjęło się takich działań jak:
– „Mleko dla Aleppo”, mające na celu zbiórkę pieniędzy przeznaczonych na zakup mleka w proszku koniecznego do prawidłowego rozwoju dzieci. Akcja okazała się prawdziwym sukcesem dając wyżywienie dla blisko trzech tysięcy dzieci do 10 roku życia;
– Współpraca z Rządem Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie pomocy medycznej w Syrii koncentrująca się na leczeniu dzieci syryjskich;
– Przywracanie wyposażenia w szpitalu św. Ludwika w zniszczonym wojną Aleppo;
– Organizowanie zbiórki pieniędzy na zaopatrzenie w paczki żywnościowe 1500 rodzin w Damaszku. Paczki były dystrybuowane rodzinom, które z powodu walk musiały opuścić Damaszek i zamieszkać w okolicznych wioskach nie mając dostępu do podstawowych produktów żywnościowych takich jak mleko dla dzieci, soczewicę, cukier, herbatę, olej oraz konserwy;
– Pomoc w utrzymaniu obozu uchodźców w irackim Erbilu, którego koszt wynosi około 800 tysięcy dolarów;
– Projekt medyczny w trzech syryjskich miastach: Aleppo, Tartus i Marmarita, którego koszt wyniósł 1 500 000 złotych. Zadaniem tego dzieła jest pomoc w leczeniu 500 dzieci chrześcijańskich dotkniętych traumatycznym doświadczeniem wojny.
Oprócz wielkich akcji humanitarnych podejmowanych przez PKWP z inicjatywy księdza profesora, Stowarzyszenie prowadzi też od lat ciągłą pomoc materialną dla zakonów kontemplacyjnych oraz pomoc dla księży na świecie w postaci stypendiów mszalnych dających duchownym szansę przeżycia.
Co roku również obchodzony jest w Polsce Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym w czasie, którego w całym kraju prowadzona jest zbiórka pieniędzy, które zostają później przekazane najbardziej potrzebującym chrześcijanom w krajach ogarniętych zamętem wojennym lub nietolerancją religijną.
Ks. prof. Waldemar Cisło wciąż podejmuje istotne i aktualne zagadnienia współczesności w postaci pracy naukowo-dydaktycznej oraz pastoralnej i społecznej. Jest również autorem wielu poczytnych publikacji: Imigranci u bram. Kryzys uchodźczy i męczeństwo chrześcijan XXI w. czy Tragedia Aleppo.
You must be logged in to post a comment.