Adam Zdanowicz

adamzdanowicz-plansza

Pan Adam Zdanowicz stworzył start-up MAD Bicycles, którego działalność skupia się na konstruowaniu rowerów na indywidualne zamówienia klientów. Po szyte na miarę rowery nie ustawiają się kolejki, zwłaszcza nad Wisłą. Produkcja takich pojazdów to zatem skok na głęboką wodę. Ale studentowi z Białegostoku udało się: udowodnił, że może nimi podbić światowe rynki. Dziś kupują je klienci z Niemiec, Holandii, ale także zza Atlantyku. Ostatnio podlaskie jednoślady kupił nawet… hodowca bizonów z Pensylwanii. Fury to prawdziwy król wśród rowerów. Sama pozycja jazdy – ręce szeroko na kierownicy – wskazuje na pewność siebie. Rooster jest jak ptak: wysoki, o dziobie długim niczym bocian –  tylko wskoczyć na siodełko i lecieć. Zaś Spike wymusza wyprostowaną sylwetkę –  stworzony do długich przejażdżek.

Adam Zdanowicz był 24-letnim studentem budownictwa na Politechnice Białostockiej, kiedy postanowił założyć start-up, w którym samodzielnie tworzy rowery z duszą, a ściślej: czego tylko dusza klienta zapragnie. W MAD Bicycles każdy model jest niepowtarzalny, bo szyty na miarę indywidualnego Klienta. Nasz laureat na pytanie dlaczego wybrał drogę start-upowca, a nie karierę w biurze projektowym? Odpowiada – Nie chciałem projektować budynków i mostów. To dla mnie powielanie schematów. Nie czułem entuzjazmu, pasji. Wolę pracować sam lub z zespołem, ale dla siebie, ponieważ to ja ustalam cel i wizję, i czuję, że mam kontrolę nad tym co robię.  Działalność swoją rozpoczął w 2014 roku, kiedy to w ramach stypendium „Młodzi Twórcy” stworzył trzy rowery customowe stylizowane na wzornictwo ludowe Podlasia. Nowoczesna i zrozumiała forma przekazu – połączenie podlaskiego wzornictwa ludowego z designerskimi rowerami customowymi – miała podtrzymać pamięć o zanikającej twórczości ludowej Białostocczyzny. W ramach stypendium Adam Zdanowicz wykonał rowery w trzech stylizacjach:

  • Architektura drewniana Białostocczyzny – Szlakiem Otwartych Okiennic,
  • Wycinanki podlaskie – Tradycja zdobnictwa kolorowym papierem,
  • Tkaniny dwuosnowowe – Największe osiągnięcie rękodzieła ludowego.

Adam Zdanowicz inwestuje w promocję i ciągle dostaje zapytania z nowych rejonów świata: RPA, Chile, Francji, Indonezji, Rosji. Cel może być więc tylko jeden: dalsza ekspansja zagraniczna.

Pan Adam Zdanowicz odbiera nagrodę
Pan Adam Zdanowicz odbiera nagrodę

 

certyfikaty-zdanowicz