W dniu 14 września 2018 r. w Warszawie odbyła się Konferencja połączona z Dialogiem Obywatelskim „Kanada i Unia Europejska. Kompleksowa umowa gospodarcza (CETA): rok praktycznych doświadczeń” z udziałem Dyrektora Ignacio Garcia Bercero (Dyrekcja Generalna ds. Handlu, Komisja Europejska), Dyrektora Łukasza Porażyńskiego (Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii) oraz Chargé d’affaires a.i. Jeremy Wallace (Ambasada Kanady w Polsce). Stowarzyszenie Europejski Klub Biznesu Polska reprezentował Prezes Janusz Cieślak.
Kompleksowa Umowa Gospodarczo – Handlowa (CETA) między Kanadą a Unią Europejską tymczasowo weszła w życie w dniu 21 września 2017 r. Zgodnie z umową zniesionych zostało 98% linii taryfowych na handel towarami, a dodatkowy 1% będzie wygaszony w ciągu 7 kolejnych lat. CETA wprowadza także wiele udogodnień dla przedsiębiorców i inwestorów z Kanady, Polski i UE.
Konferencja obejmowała 3 sesje :
Sesja otwierająca – Dialog Obywatelski. Wystąpienia zaproszonych gości.
Sesja II – Informacja praktyczne od ekspertów: Korzyści dla przedsiębiorców płynące z wdrożenia CETA. Jak robić biznes z Kanadą. Sposób na ekspansję – oferta PAIH. Wsparcie przedsiębiorców sektora rolno – spożywczego w wejściu na rynek kanadyjski.
Sesja III – Praktyczne doświadczenia biznesowe związane z CETA. Aspekty kulturowe: różnice i podobieństwa w prowadzeniu biznesu między Polską a Kanadą. Aspekty logistyczne eksportu do Kanady.
Potencjalne korzyści wynikające z CETA:
- Wsparcie wzrostu gospodarczego i tworzenie dobrze płatnych miejsc pracy.
- Tworzenie w Kanadzie równych warunków działania dla dużych i małych przedsiębiorstw europejskich.
- Obniżenie cen i zwiększenie wyboru dla europejskich konsumentów.
- Obniżenie ceł dla eksporterów i importerów.
- Obniżenie kosztów ponoszonych przez unijne przedsiębiorstwa – bez oszczędzania na normach.
- Umożliwienie przedsiębiorstwom z UE sprzedaży usług w Kanadzie.
- Umożliwienie przedsiębiorstwom z UE ubiegania się o kanadyjskie zamówienia publiczne.
- Pomoc europejskim społecznościom wiejskim we wprowadzaniu do obrotu c harakterystycznych produktów żywnościowych i napojów.
- Ochrona europejskich innowatorów i artystów.
- Wzajemne uznawanie kwalifikacji zawodowych.
- Zachęcanie kanadyjskich przedsiębiorców do większych inwestycji w Europie.
- Ochrona praw pracowniczych oraz środowiska.
You must be logged in to post a comment.