Polsko – Brytyjskie Forum Belwederskie.

W dniach 3 i 4 marca br. odbyło się w Londynie IV Polsko – Brytyjskie Forum Belwederskie. Zainaugurowane w 2017 r. Forum Belwederskie jest najważniejszą pozarządową platformą dialogu polsko-brytyjskiego, w której uczestniczą przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego, politycy, przedsiębiorcy, eksperci, naukowcy i organizacje pozarządowe z obu państw. Celem Forum jest wzmacnianie wzajemnych relacji poprzez debaty i dyskusje na tematy polityczne, gospodarcze i społeczne. Tegoroczne Forum było organizowane przez dwa think tanki: Chatham House – Królewski Instytut Spraw Międzynarodowych oraz Polski Instytut Spraw Międzynarodowych.  Forum przewodniczyli ze strony polskiej prof. Zdzisław Krasnodębski, a ze strony brytyjskiej Sir Malcolm Rifkind. Europejski Klub Biznesu Polska reprezentował Prezes Janusz Cieślak.

Janusz Cieślak, Prezes EKB Polska i prof. Zdzisław Krasnodębski, współprzewodniczący Komitetu Sterującego Forum Belwederskim.

Tematem sesji plenarnej pierwszego dnia Forum było „Polska i Wielka Brytania: więzi dwustronne w zmieniającym się kontekście politycznym” oraz próba udzielenia odpowiedzi na zagadnienia

  • jak Brexit wpłynie na stosunki brytyjsko-polskie;
  • jak ten związek może zostać utrzymany i pogłębiony w przyszłości.

W drugim dniu Forum podczas sesji plenarnej podjęty został temat „Suwerenność i tożsamość w Wielkiej Brytanii i  w Polsce”. Dużo uwagi poświęcono także temu, jak Unia Europejska będzie wyglądała bez Wielkiej Brytanii i jakie będzie miała relacje z Londynem. Obecny na Forum minister ds. europejskich Konrad Szymański powiedział, że w Brukseli rozpowszechnione jest przekonanie, że bez Wielkiej Brytanii, która hamowała integrację, kierowanie Unią będzie proste, jednak to przekonanie – podkreślił – jest błędne. Szymański uważa, że przed Unią stoi konieczność udzielenia odpowiedzi na bardzo poważne pytania – o przyszłość modelu gospodarczego w sytuacji coraz silniejszych tendencji protekcjonistycznych, o zakres jej odpowiedzialności za sprawy poza jej granicami oraz o budżet, bo jego zmniejszanie, do czego dążą niektóre państwa, oznacza – podkreślał Szymański – zmniejszanie roli Unii.

Janusz Cieślak, Prezes EKB Polska i Konrad Szymański, Minister ds Unii Europejskiej.

Malcolm Rifkind, były członek rządów Margaret Thatcher i Johna Majora, współprzewodniczący Komitetu Sterującego Forum Belwederskim stwierdził, że nie ma żadnego pragnienia ani w brytyjskim rządzie, ani w Partii Konserwatywnej, ani w ogóle w Wielkiej Brytanii, by doszło do fragmentaryzacji UE. Z tych samych powodów, dla których Winston Churchill wzywał w 1946 r. do zjednoczenia Europy, zastrzegając, że Wielka Brytania pewnie nie będzie jej częścią – bo w interesie Wielkiej Brytanii jest stabilna Europa.

Przemawia Malcolm Rifkind, współprzewodniczący Komitetu Sterującego Forum Belwederskim.

Kolejne  V Forum odbędzie się w 2021 r. w Polsce.