Norwegia coraz bliższa Polsce.

W dniu 13 marca br. gościem Europejskiego Klubu Biznesu Polska był Radca Handlowy Ambasady Królestw Norwegii Pan Kjell Arne Nielsen. Pan Radca spotkał się z polskimi przedsiębiorcami w zastępstwie Ambasadora Karstena Klepsvika, który z powodu innych ważnych nagłych obowiązków zmuszony był w ostatniej chwili odwołać swoją wizytę w naszym Klubie. Spotkanie  tradycyjnie odbyło się w gościnnych progach Hotelu – Restauracji „Czarny Kot – My Warsaw Residence” i zgromadziło znaczną  liczbę uczestników.
W swoim powitalnym wystąpieniu Prezes Janusz Cieślak przypomniał ,że Polska jest największym beneficjentem pośród 15 państwa członkowskich  w Unii Europejskiej, którym zostały przyznane środki norweskie.47 (2)

W latach 2006 – 2014 naszemu krajowi przyznanych zostało 1.136 mln.euro wykorzystywanych do rozwoju ekonomicznego, kulturalnego i naukowego. Ideą przewodnią przyznawania środków przez rząd norweski jest zmniejszenie różnic ekonomicznych pomiędzy Państwem Darczyńcą a Państwem Beneficjentem.

Pan Kjell Arne Nielsen dokonał oceny naszej współpracy politycznej i gospodarczej. Podkreślił, że wymiana handlowa rozwija się bardzo dynamicznie, ale ciągle istnieją możliwości jej dalszego wzrostu. Obecnie jesteśmy na 11 miejscu wśród partnerów handlowych Norwegii. Eksport do Polski stanowi  1,6% całości eksportu norweskiego, a import z Polski  2,4 % importu norweskiego. Nasz kraj jest jednym z największych rynków zbytu dla ryb z Norwegii. W znacznej części norweskie ryby przetwarzane są w Polsce i eksportowane przez naszych przedsiębiorców do innych krajów europejskich.  Bardzo dobrze układa się również współpraca przemysłów obronnych obydwu krajów.  Nasze firmy Lotos i PGNiG mają swoje znaczące udziały w inwestycjach norweskich na Morzu Północnym.

Wśród obecnych na Sali znajdował się przybyły specjalnie z Norwegii na to spotkanie Pan Marek Chojnacki, Polak  prowadzący  w miejscowości Stavanger średniej wielkości  polską firmę budowlaną NORPOLSA. W Polsce jest natomiast zarejestrowanych ponad 300 spółek z kapitałem norweskim. Są to w przeważającej większości małe i średnie firmy.

Liczba Polaków zamieszkujących w Norwegii obejmuje ponad 100 tys. osób.  W Polsce natomiast studiuje blisko 1400 młodych Norwegów, głownie na kierunkach medycznych.

Po wystąpieniu naszego gościa wywiązała się ciekawa dyskusja trwająca ponad 2 godziny. Nawiązane zostały także kontakty, które powinny w przyszłości zaowocować zwiększoną współpracą handlową.