Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka” jest reprezentacyjną grupą folklorystyczną składającą się z tańczących, śpiewających i grających studentów oraz absolwentów niemal wszystkich wydziałów UW, a także innych warszawskich uczelni. Polki, sztajerki i oberki tańczone są przez adeptów fizyki, matematyki, informatyki, prawa i administracji, zarządzania i organizacji, ekonomii, historyków, polonistów, filologów, pedagogów, psychologów, socjologów, itp.
Zespół świętuje w bieżącym roku jubileusz 45 – lecia działalności. W tym czasie występował w całej Polsce i w wielu państwach na całym świecie. Liczba koncertów oraz odwiedzanych krajów pozwala nazwać Zespół „Ambasadorem Polskiej Kultury”.
Niepowtarzalność artystyczna Zespołu to wartości nagromadzone przez wieki w kulturze narodowej, w której to sztuka ludowa ma swój wielki rozdział. Styl „Warszawianki” to subtelna stylizacja zachowująca wartości i walory pierwowzorów. Do tych samych źródeł sięgali najwięksi polscy artyści, jak Fryderyk Chopin, Karol Szymanowski, Henryk Wieniawski czy Stanisław Moniuszko podkreślając istotę narodowej tożsamości.
Wieloletnia, rzetelna praca pozwoliła nadać Zespołowi wyjątkowy kształt oraz charakter. W swoim repertuarze „Warszawianka” posiada szeroką gamę programów: tańce narodowe, obrazki sceniczne z różnych regionów Polski – oparte na polskich zwyczajach i obrzędach; widowiska i programy edukacyjne dla młodzieży szkolnej.
Prowadzona działalność koncertowa to: 52 wyjazdy zagraniczne, ponad 1000 koncertów, pełne sale widzów. Zespół uczestniczy także w Turniejach Tańców Polskich – w siedemnastu edycjach Mistrzostw Polski tancerze „Warszawianki” zdobyli 41 tytułów Mistrzów Polski, 27 tytułów I wicemistrzów Polski oraz 23 tytuły II wicemistrzów Polski.
Działalność fonograficzna: to m.in. pozycje, które ukazały się w ostatnich latach:
„Warszawianka symfonicznie” płyta z materiałem folklorystycznym wykonana przez orkiestrę symfoniczną;
„Śpiewajcie i grajcie Mu….” dwupłytowy album prezentujący bogactwo i piękno polskich kolęd i pastorałek.
Oprócz działalności koncertowej i fonograficznej zespół prowadzi działalność edukacyjną, społeczną i charytatywną.
Edukacyjna: Zespół uczy obecnie 120 dzieci i młodzieży polskich tańców i polskiej tradycji. W ramach specjalnych programów edukacyjnych skierowanych do przedszkoli i szkół, tancerze prezentują polskie zwyczaje oraz zapoznają dzieci i młodzież z polskimi tańcami narodowymi. Ciekawy jest także program edukacyjno – charytatywny przeznaczony dla dziewcząt w wieku 18-24 lata, ukoronowaniem którego jest Bal Debiutantek, organizowany w Muzeum Pałacu w Wilanowie.
Działalność społeczna – to udział w Ogólnopolskiej Akcji Studenckiej Wytnij Hołubca organizowanej od 2010 r. mającej na celu promocję polskiej kultury ludowej poprzez zachęcanie przechodniów i turystów do wspólnego tańca na ulicach miast. „Warszawianka” uczestniczy w tej akcji od 2013 r.- koncerty edukacyjne w Domach Seniorów.
Działalność charytatywna: Zespół od wielu lat jest organizatorem Akcji Charytatywnej „Podaj Serce”, która ma nagłośnić problemy osób ze stwardnieniem rozsianym oraz pozyskać dla nich sponsorów. Członkowie Zespołu aktywnie angażują się w akcję „Szlachetna Paczka” oraz realizują koncerty „Studenci dzieciom” dla dzieci specjalnej troski.
Nagrodę PRO FUTURO 2017 DLA PRZYSZŁOŚCI dla Zespołu Pieśni i Tańca UW
„Warszawianka” odebrał Dyrektor Jan Łosakiewicz, a wręczyli: Podsekretarz Stanu
w MSZ Marek Magierowski, Przewodnicząca Kapituły Nagród prof. Elżbieta Mączyńska
i Prezes EKB Polska Janusz Cieślak.
You must be logged in to post a comment.